El Yapımı Tablet Çikolatalarımızı, yağmur ormanlarında yetişen kakao çekirdeklerinden elde edilen çikolataları kullanarak yeniden tasarladık. Bu eşsiz ve katkısız lezzeti doğanın bize verdiği en özel tatlarla zenginleştirdik. Her birini bir sanat eseri gibi işledik özenle…ve dünyaca ünlü sanatçılardan ilham aldık. Çikolatının içi kadar dışı da sanat koksun istedik. Bu sebeple, sizlerle buluşturduğumuz yepyeni tablet çikolatalarımıza “Sanatçıya Saygı Özel Serisi” adını verdik. İlham aldığımız sanatçılarımızı saygıyla anıyoruz.
Henri Julien Félix Rousseau (21 Mayıs 1844 – 2 Eylül 1910)[1], naif veya primitif üslupta resimler yapan Fransız post-empresyonist ressam. Mesleği yüzünden Le Douanier (gümrük memuru) olarak da bilinir.[1] Rousseau hayatı boyunca alaya alınmasına karşın, ölümünden sonra, yüksek sanat değeri taşıyan resimler yapmış ve kendi kendini eğitmiş bir dâhi olarak kabul edilmiştir.
Resimleri
Hiçbir zaman Fransa’yı terk etmemiş veya bir vahşi orman görmemiş olmasına rağmen, en ünlü resimleri vahşi orman resimleridir. Sevenlerinin iddia ettiği gibi, askerdeyken Fransa-Meksika savaşına katılmış olduğu gerçek değildir. Resimli kitaplardan, botanik bahçelerden ve doldurulmuş vahşi hayvanlardan ilham almıştır. Fransa’nın Meksika işgalinden gelen askerlerle de ordudayken tanışmış ve onların karşılaştığı tropik hayat hikâyelerini dinlemiştir. Eleştirmen Arsène Alexandre’a sık sık gittiği Jardin des Plantes’ı (Bitki Bahçesi) şu şekilde anlatmıştır: “Seralara girip egzotik diyarların yabancı bitkilerini gördüğümde, sanki bir rüyaya girmiş gibi oluyorum.”
Egzotik manzaralarla beraber şehri ve banliyölerinin ufak topografik resimlerini de yapmıştır.
“Manzaralı portre” adını verdiği bir tür geliştirmiş olduğunu iddia etmiştir; bu resimlerde şehrin en sevdiği yer gibi bir yerin manzarasını çiziyor, sonra da manzaranın önüne birinin portresini yapıyordu.
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Henri_Rousseau

Vincent Willem van Gogh 30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890), Hollandalı ard izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Bunların arasında manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler bulunmaktadır ve modern sanatın temelleri sayılan cür’etkâr renkler ile canlı, fevrî ve ifade dolu fırça darbeleriyle ayırt edilirler. 37 yaşında yıllardır süren psikolojik rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından trajik bir biçimde kimilerine göre intihar, kimilerine göre bir cinayet sebebiyle silahla yaralandıktan birkaç gün sonra hayata veda etti.

Üst orta sınıf bir aileye doğan van Gogh çocukken ciddi, sessiz ve saygılıydı ayrıca resim de yapmaktaydı. Gençliğinde sanat simsarı olarak çalıştı ancak Londra’ya gönderildikten sonra bunalıma girdi. Döndükten sonra Belçika’nın güneyinde Protestant misyoner olarak çalıştı. Sağlığı bozulup yalnızlık içinde yaşadıktan sonra ebeveynlerinin yanına döndü ve 1881 yılında resim yapmaya başladı. Küçük kardeşi Theo tarafından maddi olarak desteklendi ve ikisi yıllarca mektupla yazıştılar. Çoğunlukla natürmortlar ve çalışan köylülerin tasvirlerinden oluşan ilk çalışmalarında daha sonraki eserlerinin ayırt edici niteliği olan canlı renkler görülmez. 1886 yılında taşındığı Paris’te, izlenimci hassasiyete karşı tepki gösteren ve aralarında Émile Bernard ile Paul Gauguin’in de bulunduğu avangart üyeleriyle tanıştı. Çalışmaları geliştikçe natürmortlara ve yerel manzaralara yeni bir yaklaşım getirdi. Resimlerinde daha parlak renkler kullanmaya başladı ve daha sonra 1888’de Fransa’nın güneyinde kaldığı Arles’da ustalaşacağı kendine özgü bir üslûp geliştirdi. Bu dönemde zeytin ağaçları, selviler, buğday tarlaları ve ayçiçekleri de tuvallerine konu olmaya başladı.
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh#%C3%9Csl%C3%BBbu_ve_eserleri

Ohara Koson
Doğum tarihi: 9 Şubat 1877, Kanazawa, Ishikawa, Japonya
Ölüm tarihi ve yeri: 1945, Tokyo, JaponyaOhara Koson, shin-hanga hareketinin bir parçası olan 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Japon ressam ve tahta baskı tasarımcısıydı. Ohara Koson, kachō-e tasarımlarının ustası olarak ünlüydü.
Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/Ohara_KosonErnst Heinrich Philipp August Haeckel, (d. 16 Şubat 1834, Potsdam – ö. 9 Ağustos 1919, Jena), Alman hekim, zoolog, filozof, ressam ve kâşif.
1862’de Jena Üniversitesi Zooloji Üniversitesi’nde “karşılaştırmalı anatomi ” profesörü olarak atandı. 1865’te aynı üniversitede kendisi için kurulan zooloji kürsüsünün başına geçti. Başlıca ilgi alanını evrim oluşturdu. Charles Darwin’in “evrim teorisi” ile ilgili kuramını geliştirdi. Yazıları ve konuşmaları ile Darwinizm’in Almanca konuşulan coğrafyada da tanınmasına büyük katkısı oldu. Hocası Rudolf Wirchow ve meslekdaşı Emil Heinrich Du Bois-Reymond’un aksine, Haeckel “evrim teorisi”nin müfredata alınmasını savundu.

Organizmaların biyolojik gelişimi ve türlerin evrimsel gelişimi teorisini geliştirdi. Lamarck’ın görüşlerine yakın, Darwin’in görüşlerini benimsemiş bir âlimdi. Biyogenetiğin temel yasasını oluşturdu. “Şube” ve “ekoloji” terimlerini kullanan ilk bilim insanı olmuştur.

HENRI JULES
Géo takma adıyla da tanınan Henri-Jules-Jean Geoffroy (1 Mart 1853, Marennes – 15 Aralık 1924, Paris), özellikle çocuklarla yaptığı tür sahneleriyle tanınan Fransız bir ressam ve illüstratördü . Bazı kaynaklar onun adlarını ters sırada verir.
Babası Jean-Baptiste (1822-1895) bir terzi ve kostüm tasarımcısıydı. Annesi Rosalie, John Dickinson (1791-1830) adlı bir İngiliz ressamın en büyük kızıydı. Daha iki yaşındayken Paris’e taşındılar. 1871’de École des Beaux-Arts’ta eğitimine başladı ; aslen Léon Bonnat , ardından Eugène Levasseur (1822-1887) ve Adolphe Yvon’la . [1] İlk sergisi 1874’te Salon’da açıldı , ardından 1883’te üyesi olduğu Salon des artistes français [ fr ] izledi . Uzun yıllar 1886’ya kadar Émile Bin’den ek dersler aldı .

Bu yıllarda, aynı zamanda hevesli bir sanat koleksiyoncusu ve Pavillon de l’Arsenal sanat müzesinin yaratıcısı olan ahşap tüccarı Laurent-Louis Borniche’nin (1801-1883) himayesini aldı . Geoffroy’un kariyeri Exposition Universelle’de (1900) altın madalya ile zirveye ulaştı .

1882’de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan büyük bir komisyon aldı. Resimlere ek olarak, resimlerin sınıfta nasıl kullanılabileceği konusunda rehberlik etti. İki yıl sonra Halk Eğitimi Memuru seçildi. 1887’de Legion of Honor’da Şövalye seçildi . [2] 1893’te, malzeme toplamak için Bretanya ve Cezayir’e geziler düzenleyen beş duvar resmi için başka bir komisyon alındı .

Çocuk ressamı olmaya geldi çünkü kariyerinin başında Louis ve Julie Girard adlı iki öğretmenle özel okullarının üstünde bir apartman dairesi paylaştı. [1] Yıllar sonra bir yatılı okul açtıklarında, oradaki çalışmaları için ilham aldı. Birçoğu Üçüncü Cumhuriyet döneminde sağlanan sosyal ilerlemeleri belgeliyor . [3] Louis 1890’da öldüğünde, Julie’nin koruyucusu oldu.

1876 ​​civarında, onu gençlere yönelik kitapların illüstratörü olması için işe alan Pierre-Jules Hetzel ile tanıştı . 1880’den sonra illüstrasyonlarını “Géo” adıyla imzaladı. [1] Louis Pasteur ile çalışan ve Pastörizasyon için hevesli bir kampanyacı olan Doktor Gaston Variot [ fr ] ile arkadaş oldu.

1924’te açıklanmayan bir hastalıktan öldü ve kalan koleksiyonunu Julie Girard’a istedi. Girard ailesi hala atölyesini sürdürüyor. [1]
Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Geoffroy